c:geo – Geocaching for Android

c: geo je šírený ako open source program pre hru geocaching (neoficiálne) Pracuje samostatne a nevyžaduje webový prehliadač alebo export.

   

Program c:geo je šírený ako freware so zverejneným zdrojovým kódom

Hlavné rysy:

c: geo je jednoduchý na používanie, ale výkonný geokešerský klient s mnohými ďalšími funkciami. Všetko, čo potrebujete, aby ste mohli začať, je účet na GEOCACHING.COM. Nájdite kešky pomocou živej mapy alebo za pomoci mnohých vyhľadávacích funkcií. Prejdite do listingu o keške alebo prejazdového bodu z kešky so vstavanou funkciou kompas, mapy, alebo exportu súradníc do rôznych externých aplikácií (napríklad radar, Google navigácia, StreetView, Locus, Navigon, Sygic a mnoho ďalších). Uchová si informácie o keškách do vášho prístroja priamo z geocaching.com rovnako ako cez import GPX súboru mať ju k dispozícii, kedykoľvek budete chcieť. Môžete spravovať uložené kešky v rôznych zoznamoch a tieto možete triediť a filtrovať podľa svojich potrieb. Uložené kešky spolu s off-line mapovými súbormi alebo statickými mapami môžu byť použité na nájdenie keší bez pripojenia k internetu (napr. Pri roamingu). Protokoly môžu byť zverejnené online alebo uložené v režime offline pre neskoršie odoslanie alebo exportovanie spolu s terénnymi poznámkami. Hľadať a objavovať trackables, spravovať svoj trackovateľný inventár a "drop" trackovatelných predmetov pri odosielaní logov kešiek.

Všeobecne

Androidné programy si všetky používané informácie ukladajú do tzv. SQLite databázy, čo je súbor do ktorého má prístup len aplikácia, ktorá tento súbor vlastní. Vo vnútri tejto databázy sú dáta uložené v tabuľkách pre kešky, logy , attribúty samostatne. Tých tabuliek je tam viac, ale tieto sú pre uchovávanie dát tie najpodstatnejšie. Keď aplikácia importuje dáta z gpx alebo ggz súboru, musí ich najprv "parsovať" a následne ich do tabuliek uložiť. Takýto import je preto časovo pomerne náročný. Častokrát pri importe dát cez gpx súbory kešky v databáze už existujú a postačoval by len import aktualizovaných logov, ale toto cez gpx,gpz nie je možné.

Práve preto som vytvoril do aplikácie MoZiLive možnosť exportu do tzv. SQL súborov, čo sú v podstate priame príkazy na zápis/update do príslušných tabuliek. Takýto import je potom až 20x rýchlejší ako import cez gpx. Tiež je možné exportovať/importovať len logy alebo attribúty samostatne. Do budúcna sa tiež ponúka samostatný export obrázkov cez SQL súbory a to cez tzv. data:image v html, ktoré je takto možné preniesť v textových súboroch.

Pre úplnosť dodávam, že takýto export vo formáte SQL nie je použiťeľný v iných androidných programoch, pretože každý má inú štruktúru databázy, čiže nie je univerzálne použiteľný pre iné programy, ale len v c:geo.

Pre ilustráciu som pre testovacie účely vytvoril súbor cca 6000 kešiek z United Kingdom iba so základnými údajmi. Tieto dáta som získal veľmi rýchlo z Project GC. Pripomínam, že tieto dáta obsahovali len základné údaje ako typ kešky, terén, obtiažnosť, počet FP a región v ktorom sa keška nachádza. Informácie teda neobsahovali hinty ani short/long description a ani attribúty ani waypointy. Z MoZilive som vyexportoval tri druhy súborov gpx, ggz a sql s tými istými dátami, tieto súbory MoZiLive odoslal do telefónu do zložky \sdcard\Download\ cez rozhranie MTP. Tieto súboy som v programe c:geo importoval najprv ako gpx súbor, zaznamenal čas importu , následne som vymazal v programe zložku s keškami, aby podmienky boli rovnaké a importoval som ggz súbor. Opäť som zaznamenal čas a po vymazaní kešiek som ešte importoval posledný sql súbor a zaznamenal čas spracovania...Tu sú časy spracovania súborov.

GPX GGZ SQL
03:57 04:23 00:12

Z tabuľky vyplýva, že pri použiťi SQL importu sa dáta spracujú až rádovo rýchlejšie ako pri klasickom importe cez gpx resp. ggz. Samozrejme tento import musí applikácia podporovať a tak som do klasického c:geo implementoval podporu pre import SQL súboru.

Moje vylepšenia:

Aby program "c:geo" súbory s príponou .sql naśiel, je potrebné v nastaveniach "c:geo" nastaviť cestu pre import gpx na adresár \sdcard\Download\ kde bude dáta nahrávať MoZiLive.

Mnou skompilovanú verziu c:geo nenájdete na oficiálnom google markete, pretože takúto možnosť jednoducho nemám...program si môžete stiahnuť z linky ktorá bude zverejnená na MoZiLive webe.

Kompatibilita

Mnou vytvorený cgeo nijako nemení štruktúru databázy a teda je dátovo kompatibilný. Jedinú zmenu som urobil ešte vo funkcii sort podľa vzdialenosti kedy mi pripadalo logickejšie ak vo výslednom zoznamu sú najprv zobrazené bližšie kešky, v pôvodnom cgeo je to naopak. Aplikáciu som testoval na androide 4.0.4 - Monterra, telefóne s androidom 4.4.0 a na 5.1.0. Iné fyzické androidy som k dispozícii nemal. Samozrejme v emulátore som skúšal aj 6.0 a program pracoval normálne.

Make payments with PayPal - it's fast, free and secure!